środa, 12 października 2011

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej


12.09.2011 roku obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Da)y — dzień mający przypominać ludziom o problemach zdrowotnych jamy ustnej oraz o kosztach ekonomicznych i wpływie na dobre samopoczucie jak i o problemie schorzeń stomatologicznych. Święto obchodzone jest corocznie 12 września. Zapoczątkowane zostało w 2008 roku przez FDI World Dental Federation.
Data 12 września nie jest przypadkowa. Jest to dzień urodzin dr Charlesa Godona (ur. 12 września 1854), założyciela FDI oraz dzień zakończenia konferencji w Ałma-Ata, poświęconej m.in. problematyce stomatologicznej.
W naszej szkole również uczciliśmy ten dzień pięknym uśmiechem i pogadanką z naszą Panią pielęgniarką. Pani Elżbieta Łuczak odwiedziła wszystkie klasy i opowiedziała o problemach zdrowotnych zębów i jamy ustnej, przypomniała zasady prawidłowego szczotkowania zębów oraz częstotliwości tej czynności na co dzień oraz odpowiadała na wszystkie pytania uczniów, którzy pragnęli dowiedzieć się czegoś więcej.
Choroby jamy ustnej często są lekceważone. Tymczasem próchnica, wady zgryzu, stany zapalne w obrębie jamy ustnej są powodem nie tylko złego samopoczucia, ale mogą także prowadzić do poważnych chorób ogólnoustrojowych. Udowodniono na przykład, że obecność próchnicy, braki w uzębieniu, choroby zębodołu zwiększają ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.
Zapalenie zęba może także powodować zapalenie zatok szczękowych. Nieopanowanie zapalenia zatoki szczękowej z kolei może doprowadzić do poważnych komplikacji wewnątrzczaszkowych, takich jak zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu. Zmiany te są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, szacuje się, że śmiertelność przy tych powikłaniach waha się od 5 do 20 proc. przypadków.
Również często dopadający nas bez wyraźnej przyczyny ból głowy może mieć podłoże w stanach zapalnych zęba i okostnej.
Zmiany i bóle w obrębie jamy ustnej mogą też sygnalizować nieprawidłowe funkcjonowanie innych organów. Krwawienie dziąseł może być np. pierwszym objawem białaczki, cukrzycy, nadciśnienia, anemii, padaczki.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i kontrola stanu jamy ustnej. Edukacja społeczeństwa odgrywa w tym względzie niebagatelną rolę. Nasza szkolna akcja miała na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i zdrowie swojej jamy ustnej. Światowa Organizacja Dentystyczna powołując to święto za główny cel założyła sobie poprawianie zdrowia wszystkich społeczeństw – my nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Publicznych numer 1 w Pleszewie również przyłączamy się do tej pięknej akcji i już czekamy na kolejny wrzesień w 2012 roku.
Z radosnym uśmiechem koordynator programu Trzymaj Formę oraz propagatorka zdrowego stylu życia
 Mgr Anna Maria Sierecka

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza