poniedziałek, 26 marca 2012

Szkodliwośc palenia papierosów

20 marca w auli naszej szkoły gościliśmy kierownika sekcji epidemiologii Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Pleszewie Panią Gizelę Szarpak, która przeprowadziła prelekcję pt. „Skutki palenia tytoniu”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas V.
Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Niewinne branie papierosa, "puszczanie dymka" dla szpanu, mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny. Bez papierosa nie może żyć, funkcjonować, staje się nerwowy i niecierpliwy. Pali, bo musi i czuje głód nikotynowy. Zanim sięgniemy po papierosa, zastanówmy się, czy palenie papierosów szkodzi? Jakie skutki ponosimy?
Niezaprzeczalnym jest fakt, że palenie powoduje bardzo poważne choroby. Są to nowotwory płuc i krtani. Nikotyna i substancje smoliste zatruwają cały organizm, powodują niedotlenienie serca, miażdżycę naczyń i prowadzą do zawału serca.
Niewątpliwie, każdy palacz na co dzień nosi znamiona swego nałogu. Poszarzała cera, żółte zęby i palce, ubranie nieświeże, przesiąknięte wonią papierosów. Wygląd ten jest zaprzeczeniem człowieka zdrowego, wysportowanego, eleganckiego, z niechęcią widzianego wśród ludzi, prowadzących zdrowy tryb życia. Po drugie, naukowcy dowiedli, że każdy papieros skraca życie palaczowi o kilka minut. Wynika to z tego, że każdy nałogowy palacz z własnej głupoty i na własne życzenie, skraca swe życie o parę lat. Z drugiej strony, szkodząc sobie, szkodzi także innym.
Mając na uwadze dobro nas wszystkich, powinniśmy na każdym kroku propagować zasady zdrowego trybu życia, a papierosom mówić "NIE"!!!2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. O szkodliwości palenia można mówić całymi godzinami. Bardzo dobrze, że organizowane są takie spotkania z młodzieżą które uświadamiają o negatywnych sutkach palenia tytoniu i papierosów. Dla wytrawnych palaczy polecam metodę https://allencarr.pl która w moim przypadku sprawdziła się znakomicie w kwestii walki z nałogiem. Nie palę już od ponad 5 lat i nawet nie zamierzam wracać do tego.

    OdpowiedzUsuń