wtorek, 27 marca 2012

Choroby brudnych rąk

     Dziś w auli naszej szkoły gościliśmy ponownie kierownika sekcji epidemiologii Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Pleszewie Panią Gizelę Szarpak, która przeprowadziła dla klas I – III prelekcję nt. „Choroby brudnych rąk”.

 Czy umyłeś ręce? - Ile razy dzisiaj słyszałeś to pytanie? Pewnie wiele razy ale czy wiesz dlaczego dorośli proszą nas o to byśmy myli ręce?
 
         Cóż, mycie rąk jest po prostu najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zarazków z Twoich rąk i zapobiega roznoszeniu ich wokoło. Zarazki roznoszą się ponieważ zbierasz je na swoich dłoniach i dotykając innych przedmiotów czy ludzi a nawet części własnego ciała przenosisz je. Twoje dłonie to przewoźnik zarazków. Pomyśl o tych wszystkich rzeczach i powierzchniach, których dzisiaj dotykałeś, np. w toalecie, na Twoim biurku, na stole w kuchni. A może kichałeś i zasłaniałeś sobie dłonią usta? A może bawiłeś się w ogrodzie?
Cokolwiek dzisiaj robiłeś, wszedłeś w kontakt z zarazkami i zabrałeś je na przejażdżkę na Twoich dłoniach. Gdzie "powsiadały"? Mogły wysiąść np. na kanapkę, która zjadłeś albo na dłoń koleżanki, która ściskałeś na powitanie.
Nie możesz zapobiec temu by zarazki dostały się na Twoje rączki, one są wszędzie, ale możesz myć ręce i usuwać zarazki do kanalizacji razem ze spłukiwanym mydłem i wodą. Wtedy Twoje dłonie będą transportowały zarazki tylko w jedno odpowiednie dla nich miejsce - do zlewu i ścieków.
Więc kiedy najlepiej myć ręce? Jeśli będziesz pamiętać o myciu rąk po tych czynnościach, będziesz miał duże szanse na uniknięcia choroby lub przekazanie jej komuś innemu w Twoim otoczeniu. 

Myj ręce:
  • Przed jedzeniem lub dotykaniem produktów spożywczych
  • Po korzystaniu z toalety
  • Po kichaniu lub kasłaniu
  • Po dotykaniu lub zabawie ze zwierzętami
  • Po zabawie na podwórzu
  • Po odwiedzinach u kogoś, kto jest chory
  • Przed i Po dotykaniu surowych produktów takich jak mięso, ryby czy drób.
  • Po dotykaniu śmieci lub kosza na śmieci.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza